U rukama sam sve do jučer držala knjigu Pretty Vacant: Povijest punka od Phil Strongman koju sam ugrabila od brata nakon što mu je posudio prijatelj, panker, na čitanje.
Knjiga iscrpno opisuje razdoblje prije pojave punka kao i razdoblje poslije punka navodeći širok spektar društvenih i političkih okolnosti i stanje na muzičkoj sceni koje su pridonjele stvaranju i oživljavanju punka.
Punk, dakle, nastaje u Londonu, Engleskoj između 1974. i 1976. godine. U prvim redovima zaslužnih za stvaranje novog muzičkog pravca se nalazi Malcolm McLaren koji je okupio Sex Pistols te zajedno s dizajnericom Vivianne Westwood odredio kako će punk, ne samo da zvuči nego i izgleda.
Sex Pistolsi, punk revolucionari, bili su neotesani, drski i govorili su i pjevali o onome što su željeli ne povinujući se pravilima. Nakon ‘psovačkog prosvjeda’ u emisiji Today koju je vodio Bill Grundy 1976.g. punk i Sex Pistols su se žurno prebacili iz margina u mejnstrim. Međutim, gostovanje je Pistolsima priskrbilo mnoge, čak višegodišnje zabrane emitovanja pjesama i pojavljivanja na radio i tv stanicama i na kraju – otkazivanjem nastupa.
Novonastali pravac u muzici identificirao se s anarhizmom, slavio je rodne i seksualne slobode i ismijavao moralne društvene norme. Punk je također nadahnuo antirasističke, mirovne pokrete i pokrete za ljudska i životinjska prava, ali je bizarno i nesretno završavao i u rukama nacističkih grupa. Odjeća koja je utjelovljavala punk duh se na početku nabavljala u sex shop-ovima, second hand radnjama i dorađivala zihericama, lancima, zakovicama ili bi se cijepala i izbjeljivala u varikini, a nedugo poslije se kupovala u poznatim ‘Let it Rock’ i ‘Sex’ buticima koji su bili u vlasništvu M.McLaren-a i V.Westwood. Pankeri i pankerke su mahom bili mladi iz radničkih obitelji i siromašne srednje klase kao i mladi različitih seksualnih orjentacija. Ipak, istorija je u potpunosti izbrisala i zaboravila nepopularan podatak o lezbejskom klubu Louise’s kao prvom mjestu u kojem su se okupljali/e pankeri, pankerice i gdje se puštala punk muzika.
Punk je doživio munjeviti uspjeh, ali je isto tako munjevito nestao s muzičke scene 1979.g. ostavivši iza sebe vrijednu ostavštinu. Uslijedio je darkerski pokret na čelu s Siouxsie and The Banshees.
Pistolcima je odano priznanje tek 2006. godine nakon što je muzička kuća Cherry Lane uvrstila Sex Pistols na listu najuticajnijih bendova svijeta i obećala da će se iskupiti za dugogodišnje negiranje tako što je potpisala ugovor s Pistolsima.
*Važna imena za punk:
Pre-Punk: Iggy Pop, The Stooges, Lou Reed, The Velvet Underground, David Bowie, Patti Smith, New York Dolls, Television, The Who,
Punk: Sex Pistols, The Ramones, The Clash, Stiff Little Fingers, X-Ray Spex, The Buzzcocks, Plasmatics, Dead Kennedys, Misfits, Black Flag; Malcolm McLaren, Vivienne Westwood; Sid Vicious, Johnny Rotten; Dave Goodman,
Post-Punk: Siouxsie and The Banshees, The Cure, Joy Division, New Order, Sonic Youth, Blondie…
Punks Not Dead. It’s Sleeping Drunk.